Месечни Архиви: мај 2018

3 омилени работи од пекара

Мирисот кога ќе поминеш покрај некоја пекара. Неописливо чувство на задоволство и инстант чувство на глад. Така инспирирани едно утро, решивме да направиме рангирање на топ 3 работи кои најчесто ги јадеме или би ги купиле од пекара. И секако, споделуваме рецепти како сами да ги приготвите дома. Си даваме право следниот месец повторно да […]

Салата со свежа брокула и јогурт

5 мин. | 300 ден. | 8 лица Оваа салата со брокула е едноставен рецепт кој комбинира свежа брокула, сушена брусница, парчиња сланина и сладок, кремаст прелив од јогурт или павлака. Одличен прилог на главното јадење или ужинка. Лесно можеш да го прилагодиш да биде вегетаријански, само одземи ја сланината. Намирниците потребни за овој рецепт […]

Нејзиното височество – Тортиља

Денес го славиме нејзиното височество – ТОРТИЉАТА. Тенко округло тесто што лесно може да си го направиш и сам/а дома. Но, овој пат ќе се фокусираме на готовите тортиљи што можеш да си ги купиш од кај нас и што сѐ може да направиш со нив. Иако постои оригинален рецепт за бурито, кесадиља, начос итн., […]

Mint Julep коктел

10 мин. | 90 ден. | 1 лице Едноставни состојки и едноставна подготовка за супер освежителен пијалок. Намирниците потребни за овој коктел може да ги набавиш од Paket.mk   Оди на Paket.mk

Aвокадо чимичури брускети

15 мин. | 215 ден. | 6 порции Рецепти со авокадо никогаш не здосадуваат. Еве еден многу лесен со свежи тревки и зачини.   Намирниците потребни за овој рецепт може да ги набавиш од Paket.mk   Оди на Paket.mk

Чимичури сос со свежо нане, магоднос и лук

15 мин. | 40 ден. | 4 лицa Јужноамериканско чимичури, сос кој користи свежо нане, магодонос и лук и кој ќе даде нова димензија на секојдневниот оброк од месо, без разлика дали е пилешко, свинско или јагнешко месо. Зготви го месото по твоја желба и прелиј го со овој свеж сос. Ако ти остане, сосот […]

Кори со фета и мед

40 мин. | 170 ден. | 4-6 лицa Ако си љубител на контрастни вкусови и сакаш да пробаш слатко – солена комбинација, ова е рецептот за тебе. Крцкави кори со фета сирење прелиени со мед е наша препорака за предјадење или лесен ручек. Ги спремаш 20 минути, ги печеш уште 20, ги јадеш за 5. […]

Мезе за мерак

Не значи дека секој пат кога доаѓаат гости треба да заглавиш во кујна готвејќи и спремајќи. Многу е полесно да избереш неколку врсти на намирници и да сервираш даска, или што би рекле некои – ордевер. Само ова не се идеи за класичен ордевер, напротив, возбудливи вкусови и мешавина од сувомеснато, млечни производи, овошје, јаткасти […]

Креативни оброци за најмалите

Малку труд може да предизвика огромно воодушевување кај најмалите кога ќе им го сервирате оброкот со несекојдневен изглед. Појадок, ужинка или ручек, било кој оброк во денот може да биде позабавен ако се инспирирате од сликите кои ги споделуваме и наместо обична храна, им сервирате “приказна”. А сигурни сме дека и на вас ќе ви […]

Направи сам/а: Домашни њоки

60 мин. | 40 ден. | 4 лицa Ако си мераклија за готвење и сакаш сам/а да ја подготвуваш храната од почеток до крај, ова е блог за тебе! Следи го рецептот и научи како да приготвиш домашни њоки – класична италијанска паста, лесни перничиња од компир кои се одличен оброк без разлика со каков сос […]

Прикажи ги сите резултати