Месечни Архиви: јуни 2018

3 свежи салати за летни денови

Се ближи 21ви јуни, а со тоа и официјалниот старт на летото, што значи дека високите температури допрва доаѓаат. Со други зборови, сѐ помалце ќе сакате да палите шпорет и да допринесувате дома да ви биде уште потопло. За вакви летни денови, кога телото ве моли да го разладите на било кој начин, свежа салата […]

Топло – ладно со топка сладолед и малини

30 мин. | 190 ден. | 8 лица Нема некој кој рекол дека овој десерт не му се допаѓа. Топол колач со растечено чоколадо и ладен сладолед да направи контраст и експлозија на вкус во устата. Колачот се здобива со својата слава уште пред многу години. За неговото настанување се расправаат американскиот шеф Jean-Georges Vongerichten […]

Свеж прелив за салата

Колку често дома правиш прелив за салата? Во прелив не спаѓа маслиново масло и балсамико 🙂 За да стане салатата уште попривлечна и да не е толку монотона и досадна, пробај го преливов кој исто така е и здрав. Пробај го со различни свежи салати, со сѐ одговара. Авокадо, марула, свежа брокула, прокељ, зелка, кељ, моркови, […]

Прикажи ги сите резултати