Тиква – Царица на есента

Сигурно многумина од вас есента секогаш ја поврзуваат со тиквата. Нејзиниот изглед, мирис и вкус во повеќето домаќинства е специфичен токму за овој период од годината. Но, колку и да ни е достапна и колку и да сме навикнати на оној добро познат вкус на печена тиква во кујна, што друго може да се подготви […]

Продолжи со читање

Тиква – Царица на есента

напишано од Мартина
06-10-2021

Сигурно многумина од вас есента секогаш ја поврзуваат со тиквата. Нејзиниот изглед, мирис и вкус во повеќето домаќинства е специфичен токму за овој период од годината. Но, колку и да ни е достапна и колку и да сме навикнати на оној добро познат вкус на печена тиква во кујна, што друго може да се подготви […]

 • Сос од свежи домати

  напишано од Мартина
  17-09-2021

  Ако и ти си еден од оние што едноставно не можат да одолеат на мирисот на домати, без разлика во која форма се, подготви се за ова. Што можам да припремам од свежи домати? Во сезоната на најзрелите (и највкусни) домати, ти пренесуваме супер лесен и брз рецепт за сос од свежи домати. Наша препорака: […]

 • Baileys Strawberries & Cream – Ликер создаден за слатки уживања

  напишано од Маја
  12-08-2021

  Кој е за вкусен, кремаст ликер направен од препознатливиот Baileys Original во комбинација со најсвежите јагоди? Најголемиот новитет ова лето е Baileys Strawberries & Cream кој ги освои срцата на сите сладокусци. Било да сте љубители на консумирање на чист ликер со неколку коцки мраз како аперитив или пак како дел од некој десерт или […]

 • Што пиеш ова лето?

  напишано од Маја
  14-06-2021

  Летото ни носи топли и сончеви денови кои се идеални за ладни и освежителни коктели кои се лесни за подготовка. Нашиот предлог за ова лето е незаменливата комбинација на gin & tonic. Замислете топла, летна вечер со вашите најблиски пријатели, добра храна и чаша одлично подготвен џин-тоник. Во продолжение издвојуваме 3 рецепти за совршен џин-тоник […]

Разгледај повеќе рецепти

Тиква – Царица на есента

напишано од Мартина
06-10-2021

Сигурно многумина од вас есента секогаш ја поврзуваат со тиквата. Нејзиниот изглед, мирис и вкус во повеќето домаќинства е специфичен токму за овој период од годината. Но, колку и да ни е достапна и колку и да сме навикнати на оној добро познат вкус на печена тиква во кујна, што друго може да се подготви […]

Сос од свежи домати

напишано од Мартина
17-09-2021

Ако и ти си еден од оние што едноставно не можат да одолеат на мирисот на домати, без разлика во која форма се, подготви се за ова. Што можам да припремам од свежи домати? Во сезоната на најзрелите (и највкусни) домати, ти пренесуваме супер лесен и брз рецепт за сос од свежи домати. Наша препорака: […]

Baileys Strawberries & Cream – Ликер создаден за слатки уживања

напишано од Маја
12-08-2021

Кој е за вкусен, кремаст ликер направен од препознатливиот Baileys Original во комбинација со најсвежите јагоди? Најголемиот новитет ова лето е Baileys Strawberries & Cream кој ги освои срцата на сите сладокусци. Било да сте љубители на консумирање на чист ликер со неколку коцки мраз како аперитив или пак како дел од некој десерт или […]

Совети за здрава исхрана

Архива

 • Што е Sous Vide техника на готвење?

  напишано од Маја
  07-05-2021

  Sous vide, познато како готвење на ниска температура долго време, е метод на готвење во кој храната се става во пластична вреќичка или стаклена тегла и се готви во водена бања подолго од вообичаеното време на готвење (вообичаено од 1 до 7 часа, па се до 72 или повеќе часа во некои случаи) на точно […]

 • 3 рецепти за совршено illy кафе

  напишано од Маја
  05-05-2021

  Како што се ближи летото, сѐ повеќе мислиме на вкусно ледено кафе. Споделуваме 3 рецепти со illy во фокусот, како препознатлив бренд на вкусно италијанско кафе со голема традиција. Афогато Состојки:20-25мл еспресо illy40гр сладолед (1 топка)ШлагКакао во прав Афогато веднаш шири добро расположение. Овој прекрасен десерт со еспресо има сладолед и богата, мазна обвивка на […]

 • Зошто Манука медот е посебен

  напишано од Ivana Stevanovska
  21-04-2021

  Манука медот потекнува од Австралија и Нов Зеланд. Пчелите работнички го создаваат со собирање на нектарот од цветовите од Манука дрвото, кое е специфично и успева само во тешко достапните предели на Австралија и Нов Зеланд. Ова дрво цвета само 2-6 недели годишно. Овој мед е најмногу познат поради силното антивоспалително дејство кое помага при […]

 • Најслатките десерти се со Baileys

  напишано од Маја
  15-03-2021

  Вистинските љубители на слатки барем еднаш во животот пробале десерт со Baileys. Единствениот вкус на ирскиот крем им дава посебен шарм на сите слатки, а посебно на оние кои ги подготвувате дома за најблиските. Доколку се двоумите што следно да подготвите за десерт, еве две идеи кои со сигурност ќе ви го олеснат изборот. Baileys […]

 • Mix & match: Како да ги искомбинирате омилените коктели со храна

  напишано од Маја
  28-12-2020

  Да се познава уметност на комбинирање на храна и пијалак значи да се доведе искуството на уживање на едно повисоко ниво. Совладувањето на оваа област треба да биде забавно и да се состои од многу обиди додека не го најдете вашиот фаворит. Во продолжение ви даваме неколку идеи за мезиња во комбинација со вашите омилени […]

Прикажани се 1-9 од вкупно 63 артикли

Вашата кошничка е празна.