Aвокадо чимичури брускети

15 мин. | 215 ден. | 6 порции Рецепти со авокадо никогаш не здосадуваат. Еве еден многу лесен со свежи тревки и зачини. [row style=”divided”] [col span=”1/3″ ] Состојки: 2 лажици сок од цеден лимон 2 лажици вински оцет 3 чешниња лук, ситно сечкани 3/4 лажичка сол 1/2 лажичка буковец 1/2 лажичка сушено оригано 1/4 […]

15 мин. | 215 ден. | 6 порции

Рецепти со авокадо никогаш не здосадуваат. Еве еден многу лесен со свежи тревки и зачини.

[row style=”divided”]

[col span=”1/3″ ]

Состојки:

2 лажици сок од цеден лимон
2 лажици вински оцет
3 чешниња лук, ситно сечкани
3/4 лажичка сол
1/2 лажичка буковец
1/2 лажичка сушено оригано
1/4 лажичка бибер
60мл маслиново масло
20гр сечкано свежо нане
20гр сечкан свеж магдонос
2 парчиња авокадо, излупени и исечени на коцки
6 парчиња леб по твоја желба, испечен на тостер

[/col]
[col span=”2/3″ ]

Подготовка:

  1. Измешај ги сокот од лимон, чешнињата лук, буковецот, ориганото и биберот во мал сад. Додај го маслиновото масло и мешај со маталка.
  2. Додај ги нането и магдоносот. Измешај и додај ги коцките авокадо. Распореди ја смесата врз 6 лепчиња испечени на тостер.

[/col][/row]

 

Намирниците потребни за овој рецепт може да ги набавиш од Paket.mk

 

Оди на Paket.mk

Вашата кошничка е празна.