Што пиеш ова лето?

Летото ни носи топли и сончеви денови кои се идеални за ладни и освежителни коктели кои се лесни за подготовка. Нашиот предлог за ова лето е незаменливата комбинација на gin & tonic. Замислете топла, летна вечер со вашите најблиски пријатели, добра храна и чаша одлично подготвен џин-тоник. Во продолжение издвојуваме 3 рецепти за совршен џин-тоник […]

Продолжи со читање

Што пиеш ова лето?

напишано од maja.lozanoska
14-06-2021

Летото ни носи топли и сончеви денови кои се идеални за ладни и освежителни коктели кои се лесни за подготовка. Нашиот предлог за ова лето е незаменливата комбинација на gin & tonic. Замислете топла, летна вечер со вашите најблиски пријатели, добра храна и чаша одлично подготвен џин-тоник. Во продолжение издвојуваме 3 рецепти за совршен џин-тоник […]

 • Што е Sous Vide техника на готвење?

  напишано од maja.lozanoska
  07-05-2021

  Sous vide, познато како готвење на ниска температура долго време, е метод на готвење во кој храната се става во пластична вреќичка или стаклена тегла и се готви во водена бања подолго од вообичаеното време на готвење (вообичаено од 1 до 7 часа, па се до 72 или повеќе часа во некои случаи) на точно […]

 • 3 рецепти за совршено illy кафе

  напишано од maja.lozanoska
  05-05-2021

  Како што се ближи летото, сѐ повеќе мислиме на вкусно ледено кафе. Споделуваме 3 рецепти со illy во фокусот, како препознатлив бренд на вкусно италијанско кафе со голема традиција. Афогато Состојки:20-25мл еспресо illy40гр сладолед (1 топка)ШлагКакао во прав Афогато веднаш шири добро расположение. Овој прекрасен десерт со еспресо има сладолед и богата, мазна обвивка на […]

 • Зошто Манука медот е посебен

  напишано од Ivana Stevanovska
  21-04-2021

  Манука медот потекнува од Австралија и Нов Зеланд. Пчелите работнички го создаваат со собирање на нектарот од цветовите од Манука дрвото, кое е специфично и успева само во тешко достапните предели на Австралија и Нов Зеланд. Ова дрво цвета само 2-6 недели годишно. Овој мед е најмногу познат поради силното антивоспалително дејство кое помага при […]

Разгледај повеќе рецепти

Што пиеш ова лето?

напишано од maja.lozanoska
14-06-2021

Летото ни носи топли и сончеви денови кои се идеални за ладни и освежителни коктели кои се лесни за подготовка. Нашиот предлог за ова лето е незаменливата комбинација на gin & tonic. Замислете топла, летна вечер со вашите најблиски пријатели, добра храна и чаша одлично подготвен џин-тоник. Во продолжение издвојуваме 3 рецепти за совршен џин-тоник […]

3 рецепти за совршено illy кафе

напишано од maja.lozanoska
05-05-2021

Како што се ближи летото, сѐ повеќе мислиме на вкусно ледено кафе. Споделуваме 3 рецепти со illy во фокусот, како препознатлив бренд на вкусно италијанско кафе со голема традиција. Афогато Состојки:20-25мл еспресо illy40гр сладолед (1 топка)ШлагКакао во прав Афогато веднаш шири добро расположение. Овој прекрасен десерт со еспресо има сладолед и богата, мазна обвивка на […]

Тавче гравче со колбаси

напишано од Ivana Stevanovska
05-11-2020

Гравот отсекогаш бил, и ќе биде значаен и неизоставен дел од македонската традиционална трпеза. Некои го подготвуваат како чорба, но многумина обожаваат токму тавче гравче, кое во комбинација со колбаси, е прсти да излижеш. Рецептот е едноставен, но многу вкусен. Потребни состојки: 300гр бел грав 400гр колбас 1 главица кромид 1 морков 2 чешниња лук […]

Совети за здрава исхрана

Архива

 • Тавче гравче со колбаси

  напишано од Ivana Stevanovska
  05-11-2020

  Гравот отсекогаш бил, и ќе биде значаен и неизоставен дел од македонската традиционална трпеза. Некои го подготвуваат како чорба, но многумина обожаваат токму тавче гравче, кое во комбинација со колбаси, е прсти да излижеш. Рецептот е едноставен, но многу вкусен. Потребни состојки: 300гр бел грав 400гр колбас 1 главица кромид 1 морков 2 чешниња лук […]

 • Есенско овошје и зеленчук – здравје на дланка

  напишано од Ivana Stevanovska
  28-10-2020

  Длабоко навлеговме во есента, па спремни сме за сите овошја и зеленчуци кои што ни ги нуди есента. Кога одбираме овошје и зеленчук во нивната сезона тогаш имаме изобилство квалитетни и целосно узреани плодови, а и нивната цена е многу пониска. Еве неколку факти за есенските овошја и зеленчуци. Јаболко Едно од најпрепознатливите есенски овошја […]

 • Греано вино

  напишано од Ivana Stevanovska
  21-10-2020

  Традиционалниот домашен рецепт за греано вино е навистина лесен и одзема буквално 5 до 10 минути, но греаното вино е задолжително за ладните есенски и зимски вечери кои ни следуваат. Постојат многу варијации и дозволено е да експериметирате. Ммммм… Повелете рецепт. [row style=”divided”] [col span=”1/3″ ] Потребни состојки: Вино. Секое суво црвено или бело вино […]

 • Брускети со домат и босилек

  напишано од Ivana Stevanovska
  12-10-2020

  35 минути | 24 парчиња Класичното италијанско предјадење, брускети, е совршено за да го доловите вкусот на зрели домати, свеж босилек, лук и маслиново масло. Брускетите се совршени за пикник затоа што состојките се подготвуваат предвреме, како и парчињата багет, така што на пикникот ќе треба само да ги сервирате и да уживате. [row style=”divided”] […]

 • Проја мафини

  напишано од Ivana Stevanovska
  09-10-2020

  30-60 минути | 12 мафини Сигурно секој од нас пробал или подготвил проја, па знаеме колку лесно и брзо се прави. За вашиот есенски пикник може да подготвите проја мафини, кои совршено се комбинираат со многу солени работи. [row style=”divided”] [col span=”1/3″ ] Потребни состојки: 2 јајца ½ шоља пченкарно брашно ½ шоља пченично брашно ½ […]

Прикажани се 1-9 од вкупно 57 артикли

Вашата кошничка е празна.