Paket.mk создава начин со кој производите од фармерите од внатрешноста на Македонија ќе станат достапни за илјадниците купувачи во Скопје

Нов проект на Paket.mk започнува со спојување на руралните средини и модерните технологии. Се работи за апликација која ќе им овозможи на фармерите од внатрешноста полесно и поефикасно да ги пласираат нивните производи на пазарот во Скопје преку Paket.mk, а на жителите на град Скопје можност да имаат поголем увид во потеклото на храната која […]

Нов член во Paket.mk фамилијата

Paket.mk со ново возило за достава. Возилото за достава се одликува со систем на “Три-зонски режим”, кој се состои од три комори за складирање (замрзнато, разладено и атмосферско). Ваквиот начин на складирање гарантира екстра свежина и квалитет при доставата. Производите пристигнуваат во истата состојба – сладоледот е замрзнат бидејќи се доставува во комора со температура од […]

Лесен врап со марула и месо

10 мин. | 290 ден. | 2 лица Лесен и брз клуб врап со марула, идеја за ручек со ниски јаглехидрати, каде што марулата ја заменува тортиљата. Само 5 состојки и помалку од 10 минути!  Намирниците потребни за овој рецепт може да ги набавиш од Paket.mk: Оди на Paket.mk

Домашни Фереро бомбици

60 мин. | 440 ден. | 8 лица Секоја пригода е добра за овие домашни Фереро бомбици, а особено ако сакаш некого да воодушевиш и изненадиш. Се прават брзо и многу лесно, а за вкусот нема потреба ни да коментираме. Намирниците потребни за овој рецепт може да ги набавиш од Paket.mk: Оди на Paket.mk

Супа од тиква и костени

75 мин. | 380 ден. | 6 лица Сезоната на тиква и костени е веќе длабоко навлезена, а овие две состојки прават прекусни кремасти и богати супи. Па, еве еден предлог за вкусен оброк што ќе ве стопли во овие ладни дождливи денови. Намирниците потребни за овој рецепт може да ги набавиш од Paket.mk: Оди […]

Лосос со зеленчук со песто

30 мин. | 450 ден. | 4 лица Летните денови нѐ асоцираат на свежа морска храна што често ја јадеме на одмор во симпатичните медитерански таверни и ресторани. Овој рецепт ни се поклопува со последниот каде што исто така правевме таљатели со домашно песто, па сега откако веќе знаеш како се прави, време е да […]

Таљатели со домашно песто

Нашите другари од Fat Kitchen во првата епизода од новиот сегмент “Cook from the book” подготвија таљатели со домашно песто. Нормално, си ги нарачаа сите состојки кај нас и потоа го споделија рецептот и чекорите за подготовка. Ние сме сведоци – таљателите се превкусни. Како што кажува Никола и во видеото, сезона е на босилек, да […]

3 свежи салати за летни денови

Се ближи 21ви јуни, а со тоа и официјалниот старт на летото, што значи дека високите температури допрва доаѓаат. Со други зборови, сѐ помалце ќе сакате да палите шпорет и да допринесувате дома да ви биде уште потопло. За вакви летни денови, кога телото ве моли да го разладите на било кој начин, свежа салата […]

Топло – ладно со топка сладолед и малини

30 мин. | 190 ден. | 8 лица Нема некој кој рекол дека овој десерт не му се допаѓа. Топол колач со растечено чоколадо и ладен сладолед да направи контраст и експлозија на вкус во устата. Колачот се здобива со својата слава уште пред многу години. За неговото настанување се расправаат американскиот шеф Jean-Georges Vongerichten […]

Свеж прелив за салата

Колку често дома правиш прелив за салата? Во прелив не спаѓа маслиново масло и балсамико 🙂 За да стане салатата уште попривлечна и да не е толку монотона и досадна, пробај го преливов кој исто така е и здрав. Пробај го со различни свежи салати, со сѐ одговара. Авокадо, марула, свежа брокула, прокељ, зелка, кељ, моркови, […]

All search results