Домашни Фереро бомбици

60 мин. | 440 ден. | 8 лица Секоја пригода е добра за овие домашни Фереро бомбици, а особено ако сакаш некого да воодушевиш и изненадиш. Се прават брзо и многу лесно, а за вкусот нема потреба ни да коментираме. [row style=”divided”] [col span=”1/3″ ] Состојки: 100гр наполитанки со вкус на лешник 150гр печени лешници, […]

60 мин. | 440 ден. | 8 лица

Секоја пригода е добра за овие домашни Фереро бомбици, а особено ако сакаш некого да воодушевиш и изненадиш. Се прават брзо и многу лесно, а за вкусот нема потреба ни да коментираме.

[row style=”divided”]

[col span=”1/3″ ]

Состојки:

100гр наполитанки со вкус на лешник
150гр печени лешници, исечкани
200гр Нутела
150гр млечно чоколадо
2-3 лажици масло
100гр печени лешници, по желба

[/col]
[col span=”2/3″ ]

Подготовка:

  1. Искрши ги наполитанките со раце и исечкај ги лешниците или здроби ги во аван со толчник.
  2. Додај ја нутелата на здробените наполитанки и лешници и измешај убаво додека смесата не се соедини. Остави ја смесата во фрижидер околу 45 минути да се стврдне и да не се лепи многу.
  3. Со лажичка вади од смесата и формирај бомбици. Бомбиците врати ги во фрижидер уште 15 минути да се стврднат.
  4. Стопи го чоколадото со маслото на пареа и потопи ги бомбиците во стопеното чоколадо. По желба, додај ситно сечкани лешници во стопеното чоколадо пред да ги потопиш бомбиците за да ја добиеш оригиналната текстура на Фереро бомбиците.
  5. Откако ќе се стврдне чоколадото, бомбиците се подготвени за дегустирање 🙂

[/col][/row]

Намирниците потребни за овој рецепт може да ги набавиш од Paket.mk:

Оди на Paket.mk

Вашата кошничка е празна.