Грчка салата со тестенини

Кремава грчка салата со тестенини 32 минути | 4-5 лица Како поинаку да го завршите летото, ако не со прекрасна салата со тестенини, која се служи на собна температура. Грчкиот јогурт ја збогатува со протеини и ја прави повкусна и освежувачка. [row style=”divided”] [col span=”1/3″ ] Потребни состојки: 450 тестенини 2 големи домати, исецкани 2 […]

Кремава грчка салата со тестенини

32 минути | 4-5 лица

Како поинаку да го завршите летото, ако не со прекрасна салата со тестенини, која се служи на собна температура. Грчкиот јогурт ја збогатува со протеини и ја прави повкусна и освежувачка.

[row style=”divided”]

[col span=”1/3″ ]

Потребни состојки:

450 тестенини
2 големи домати, исецкани
2 помали краставици
½ црвен кромид, ситно исецкан
½ црвена пиперка, исецкана
½ зелена пиперка, исецкана
½ шоља маслинки, исецкани
200гр фета сирење, исецкано
1 шоља пченка, сварена
1 шоља Грчки јогурт (масленост по избор)
½ шоља магдонос, исецкан
1-2 лажички оригано
2-3 лажички екстра девствено маслиново масло
Сол и бибер за вкус

 [/col]

[col span=”2/3″ ]

Начин на подготовка:

  1. Исецкајте го зеленчукот на парченца, но внимавајте да бидат со слична големина.
  2. Згответе ја пастата според инструкциите на пакувањето. Исцедете ја, а потоа исплакнете со ладна вода се додека не се излади.
  3. Ставете ги сите состојки во голем сад и полека мешајте се додека не се измешаат убаво. Пробајте и додадете сол по потреба.
  4. Послужете веднаш или ставете ја во фрижидер околку 1 час.
  5. Уживајте!

[/col][/row]

Намирниците потребни за овој рецепт може да ги набавиш на Paket.mk:

Вашата кошничка е празна.