Mint Julep коктел

10 мин. | 90 ден. | 1 лице Едноставни состојки и едноставна подготовка за супер освежителен пијалок. [row style=”divided”] [col span=”1/3″ ] Состојки: 10 ливчиња свежо нане 7мл богат сируп 60мл бурбон [/col] [col span=”2/3″ ] Подготовка: Во сооднос 2:1, во ѓезве измешај шеќер и вода. Загреј додека не се стопи шеќерот. Voila, сирупот е […]

10 мин. | 90 ден. | 1 лице

Едноставни состојки и едноставна подготовка за супер освежителен пијалок.

[row style=”divided”]

[col span=”1/3″ ]

Состојки:

10 ливчиња свежо нане
7мл богат сируп
60мл бурбон

[/col]
[col span=”2/3″ ]

Подготовка:

  1. Во сооднос 2:1, во ѓезве измешај шеќер и вода. Загреј додека не се стопи шеќерот. Voila, сирупот е подготвен.
  2. Измешај ги ливчињата нане и сирупот во чаша. Нежно згмечи го нането за да ги испушти есенцијалните масла.
  3. Додај бурбон и мешај. Мешај убаво додека чашата не се олади добро.
  4. Додај кршен лед. Ако имаш големи коцки, искрши ги во сецко апарат или во аван со толчник.
  5. Украси со мало букетче нане.
  6. Cheers!

[/col][/row]

Намирниците потребни за овој коктел може да ги набавиш од Paket.mk

  • -20%
    Jim Beam Бурбон виски 1л

 

Оди на Paket.mk

Вашата кошничка е празна.