Печен лосос со сос од лук и копар

Печен лосос со сос од лук и копар 15 минути | 6 лица Брз и едноставен рецепт кој ќе ја направи секоја пригода специјална. Лососот сам по себе е превкусен, но сосот од лук и копар ќе му дадат посебен шмек и шарм. [row style=”divided”] [col span=”1/3″ ] Потребни состојки: За сосот: 4-6 чешниња лук, […]

Печен лосос со сос од лук и копар

15 минути | 6 лица

Брз и едноставен рецепт кој ќе ја направи секоја пригода специјална.

Лососот сам по себе е превкусен, но сосот од лук и копар ќе му дадат посебен шмек и шарм.

[row style=”divided”]

[col span=”1/3″ ]

Потребни состојки:

За сосот:

4-6 чешниња лук, исецкан
Сол
1 китка свеж копар
½ шоља екстра девствено маслиново масло
1 цеден лимон

За лососот:

1кг лосос филети
Сол и бибер
1 голем домат, исецкан на кругови
½ лимон, исецкан на кругови

[/col]

[col span=”2/3″ ]

Начин на подготовка:

  1. Оставете го лососот 15-20 минути на собна температура. Во меѓувреме, загрејте на рерната на 200°C.
  2. Во блендер ставете ти сите состојки потребни за сосот. Блендајте се додека не добиете убава смеса – сос.
  3. Ставете го лососот во тавче со малку масло. Посолете со сос и бибер. Истурете го сосот од лук и копар и премачкајте го лососот рамномерно. Доколку ви остане сос, исурете го во мал сад, и послужете го со готовиот лосос.
  4. Наредете ги парчињата домат и лимон врз лососот.
  5. Ставете го тавчето за печење највисоко во рерната и печете 4-6 минути, во зависност од дебелината на филетите. Откако ќе го извадите тавчето од рерна, покријте го со фолија и оставете го 5-8 минути.
  6. Уживајте!

[/col][/row]

Намирниците потребни за овој рецепт може да ги набавиш на Paket.mk:

Вашата кошничка е празна.