Фриком Помфрит 1кг (Замрзнато)

1 kg
129,00 ден

Frikom Pommes Frites. Предпржен и брзо смрзнат компир

Има на залиха

Категорија:
Шифра: ZMA17515

Опис

Едно од најомилените јадења во целиот свет има многу интересна историја, која вика дека pommes frites настанал во Белгија , каде што сиримашните жители имале обичај секогаш како прилог со јадењето да сервираат и прилог поховани рипчиња. Меѓутоа во зима кога езерото од кое ги ловеле малите рипчиња ќе се заледело, похованите рипчиња ги заменувале со пржен компир исечкан на стапчиња.Денес со овој специјалитет од компир највеќе се маѓепсани најмладите членови на фамилијата, но љубовта према pommes frites не познава старосна граница. Фриком pommes frites е направен од избрани сорти на високо квалитетен компир и е едноставен за употреба.Обично се вклопува како прилог со месни јадења , пржена риба , меѓутоа може да се послужи и како одличен snack со различни сосови на детски родендени или собирање со драгите пријатели.

ПОДГОТОВКА:
Фритеза
3-4 min
Треба да се загрее маслото во фритезата до 175 степени и да се пржат смрзнатите стапчиња од компир во мали количини 3-4 минути, додека не добијат златно жолта боја.

Дополнителни информации

Тежина 1000 g
Suppliers za lot expiry

Нутритивни вредности

Не се доставни нутритивни вредности за овој продукт.

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Фриком Помфрит 1кг (Замрзнато)”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *