Рајска градина Босилек 20гр

20 g
20 ден

Нема на залиха

Категорија: ,
Шифра: ZMA28305

Опис

Босилекот (Ocimum basilicum), кој исто така се нарекува и сладок босилек, се одгледува заради неговите ароматични ливчиња. Босилекот најверојатно потекнува од Индија и најмногу се одгледува како кујна билка. Ливчињата се употребуваат свежи или суви за зачинување на меса, риба, салати и сосови. Чајот од босилек пак, е стимулант. Растението екстремно сензитивно на студено време, така што најдобро расте во топли клими. Сувите сорти со големи ливчиња имаат миризлива арома која малку потсеќа на анасон и на топол, сладок, ароматичен и средно пикантен вкус. Додека сувите ливчиња на обичниот босилек се помалку миризливи а повеќе пикантни во вкусот.

Нутритивни вредности во 100 грама
Калории 251 kcal
Протеини 14,37 гр
Јаглехидрати 60,96 гр
Масти 3,98 гр
Натриум 34 мг
Калиум 3433 мг
Калциум 2,11 гр
Железо 42 мг
Фосфор 490 мг
Тиамин 0,148 мг
Ниацин 6,948 мг
Рибофлавин 0,316 мг
Вода 6,34 гр
Витамин А, Ц

Дополнителни информации

Тежина 20 g

Нутритивни вредности

Не се доставни нутритивни вредности за овој продукт.

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Рајска градина Босилек 20гр”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *