Рајска градина Црвен пипер 100гр

100 g
36,00 ден

Нема на залиха

Категорија: ,
Шифра: ZMA31770

Опис

Црвениот пипер е зачин кој се прави од пиперка (Capsicum annum), потекнува од Мексико, Централна Америка, Јужна Америка и Западна Индија. Пиперката се одгледува скоро низ целиот свет. Културите се засадуваат во рана пролет, а жетвата е во лето и на есен, кога пиперките се сјајни и зрели. Потоа пиперките се сушат и преку посебен процес на мелење се добива зачинот црвен пипер.
Пиперката содржи малку шеќер, чија содржина се разликува во зависност од сортата, и е побогата со Витамин Ц од агрумите, односно цитрусните овошја. Розевата пиперка од Унгарија, генерално се смета дека е најдобрата сорта пиперки.
Црвениот пипер е познат зачин во многу кујни низ светот. Најчесто се употребува на Балканот, во Унгарија, Шпанија и Мексико. Особено се поврзува со унгарската кујна како основа за лути, зачинети унгарски чорбести јадења, како гулашот.

Нутритивни вредности во 100 грама
Калории 289 kcal
Протеини 14.76 гр
Масти 12.95 гр
Јаглехидрати 55.74 гр
Вода 10,24 гр
Натриум 34 мг
Калиум 2349 мг
Калциум 0,17 мг
Фосфор 345 мг
Железо 23,59мг
Витамин А, Аскорбинска к-на

Дополнителни информации

Тежина 100 g
Suppliers za lot expiry

0

Нутритивни вредности

Не се доставни нутритивни вредности за овој продукт.

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Рајска градина Црвен пипер 100гр”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *