Рајска градина Ким 20гр

20 g
25,00 ден

Нема на залиха

Категорија: ,
Шифра: ZMA31764

Опис

Ким е исушениот плод од растението (Carum Carvi). Потекнува од Европа и западна Азија а се одгледува уште од дамнешни времиња. Кимот има карактеристична арома и топол помалку остар вкус. Се употребува за зачинување на меса, лебови и сирења како и во некои јадења од зелечук како колеслав салата. Кимот е исто така карминатив, односно од него може да се направи чај кој ги смирува гасовите и надуеноста во стомакот. Плодот или уште како се нарекува и семето на кимот е од светло до темнокафена боја.

Нутритивни вредности во 100 грама
Калории 362 kcal
Протеини 19,8 гр
Масти 14,6 гр
-од кои заситени 0,6 гр
Јаглехидрати 15,6 гр
-од кои шеќери 0,6 гр
Природни влакна 38 гр
Сол 0,043 гр
Натриум 17 мг
Калцим 689 мг
Железо 16,23 мг
Магнезиум 258 мг
Селен 12 мг
Витамин А

Дополнителни информации

Тежина 20 g
Suppliers za lot expiry

Нутритивни вредности

Не се доставни нутритивни вредности за овој продукт.

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Рајска градина Ким 20гр”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *