Рајска градина Кимион 50гр

50 g
35,00 ден

Нема на залиха

Категорија: ,
Шифра: ZMA33671

Опис

Кимион е исушениот плод на Cuminum cuminym, мало тенко растение со бели или розови цветови кое потекнува од Медитеранот, а се одгледува и во Индија, Кина, Мексико. Има карактеристично силна и тешка арома, додека вкусот е топол и е сличен на кимот. Кимионот е особено популарен во Азиската, Северно-африканската и Латино-американската кујна, и претставува неопходна компонента во многу миксови од зачини, како миксови со кари и чили, и во индискиот специјалитет Чатни. Некогаш кимионот на големо се користел за медицински цели, а денес маслото од кимионот се користи за парфеми, зачинување на некои ликери како и за медицинска употреба.

Нутритивни вредности во 100 грама
Калории 375 kcal
Протеини 17,88 гр
Јаглехидрати 44,24 %
Природни влакна 10,5 %
Масти 22,27 %
Натриум 168 мг
Калиум 1788 мг
Железо 66,36 мг
Витамин А, Б2, Б6

Дополнителни информации

Тежина 50 g
Suppliers za lot expiry

Нутритивни вредности

Не се доставни нутритивни вредности за овој продукт.

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Рајска градина Кимион 50гр”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *