Тиквеш Александрија Бело вино 187мл

78,00 ден

Tikves Alexandria Riesling Полусуво бело вино

Нема на залиха

Категорија: ,
Шифра: 31101870

Опис

СОРТА: Ризлинг

КАРАКТЕРИСТИКИ: Квалитетно полусуво бело вино со контролирано географско потекло од Тиквешкото виногорје. Се одликува со зеленикаво-жолта боја, карактеристичен мирис на мед и свежина од цитрусно овошни ароми, комплексен цветен вкус со карактеристичен сладникав последователен вкус.

ТЕМПЕРАТУРА НА СЛУЖЕЊЕ: 10°C 12°C
КОМБИНАЦИЈА СО ХРАНА: Риба, Морски специјалитети, Лесно печено месо

ВИ ПРЕПОРАЧУВАМЕ…

Пастрмка со пире од компир и тиквичка
Потребни состојки:

50мл цеден лимон
500г тиквичка
150г путер
500г пастрмка
500г компир
Начин на приготвување:

Исечете го ситно компирот и сварете го во малку вода, во поклопен сад.
Откако компирот ќе биде полуварен, додајте ја ситно исечканата тиквичка.
Откако ќе се сварат компирот и тиквичката, додајте лимонов сок и путер, и измешајте со миксер.
На вака приготвеното пире, додајте ја пастрмката, која претходно се пече, се чисти од коските и се сечка на ситни парчиња.

Нутритивни вредности

Не се доставни нутритивни вредности за овој продукт.

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Тиквеш Александрија Бело вино 187мл”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *