Тиквеш Александрија Бело вино 750мл

231,00 ден

Tikves Alexandria Riesling Полусуво бело вино

Има на залиха

Категорија: ,
Шифра: ZMA13305

Опис

СОРТА: Ризлинг

КАРАКТЕРИСТИКИ: Квалитетно полусуво бело вино со контролирано географско потекло од Тиквешкото виногорје. Се одликува со зеленикаво-жолта боја, карактеристичен мирис на мед и свежина од цитрусно овошни ароми, комплексен цветен вкус со карактеристичен сладникав последователен вкус.

ТЕМПЕРАТУРА НА СЛУЖЕЊЕ: 10°C 12°C
КОМБИНАЦИЈА СО ХРАНА: Риба, Морски специјалитети, Лесно печено месо

ВИ ПРЕПОРАЧУВАМЕ…

Пастрмка со пире од компир и тиквичка
Потребни состојки:

50мл цеден лимон
500г тиквичка
150г путер
500г пастрмка
500г компир
Начин на приготвување:

Исечете го ситно компирот и сварете го во малку вода, во поклопен сад.
Откако компирот ќе биде полуварен, додајте ја ситно исечканата тиквичка.
Откако ќе се сварат компирот и тиквичката, додајте лимонов сок и путер, и измешајте со миксер.
На вака приготвеното пире, додајте ја пастрмката, која претходно се пече, се чисти од коските и се сечка на ситни парчиња.

Дополнителни информации

Suppliers za lot expiry

Tikves Тиквеш ДСД1 Дооел – Скопје

Нутритивни вредности

Не се доставни нутритивни вредности за овој продукт.

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Тиквеш Александрија Бело вино 750мл”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *