Тиквеш Александрија Куве Бело вино 750мл

409,00 ден

Tikves Alexandria Cuvee Бело суво вино

Нема на залиха

Категорија: ,
Шифра: ZMA13277

Опис

СОРТА: Шардоне и ризлинг

КАРАКТЕРИСТИКИ: Квалитетно суво бело вино, купажа (cuvée) од сортите шардоне и ризлинг, со нежна златна боја и зеленкаста рефлексија. Се одликува со свежи и интензивни ароми на банана, круша и праска, како и ноти на расцутени овошни цветови од јаболко, портокал и лимон, со добро избалансирана киселост и долготраен вкус.

ТЕМПЕРАТУРА НА СЛУЖЕЊЕ 10°C 12°C
КОМБИНАЦИЈА СО ХРАНА: Риба, Школки, Бело мес на жар, Тестенини во млечен сос, Свежи медитерански салати

ВИ ПРЕПОРАЧУВАМЕ…
Орада во сол (за 4 лица)
Потребни состојки:

1,6кг орада
2,5кг крупна сол
4 белки од јајца
Начин на приготвување:

Изматете ги белките со миксер и додајте ги во солта.
Промешајте ја смесата и еден дел ставете на дното од тава за печење.
Добро исчистете ја орадата и ставете ја врз смесата од сол и белки.
Прекријте ја рибата со останатиот дел од смесата од сол и белки.
Печете околу 25 минути на температура од 200°C.
Пред да ја послужите рибата, скршете ја обвивката од сол, одвојте ги кожата, коските и главата и сервирајте исчистено месо. Како гарнир може да се послужат компири или друг вид зеленчук.

Дополнителни информации

Suppliers za lot expiry

Tikves Тиквеш ДСД1 Дооел – Скопје

Нутритивни вредности

Не се доставни нутритивни вредности за овој продукт.

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Тиквеш Александрија Куве Бело вино 750мл”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *