Тиквеш Александрија Куве Розе вино 750мл

409,00 ден

Tikves Alexandria Cuvee Розе суво вино

Нема на залиха

Категорија: , , ,
Шифра: 311018793

Опис

СОРТА: Пино ноар, мерло и каберне совињон

КАРАКТЕРИСТИКИ: Александрија куве розе е суво розе вино, купажа од од сортите пино ноар, мерло и каберне совињон. Се одликува со боја на лосос и со нежни мириси на роза, крушка, зрели праски и малини. На вкус освежително, со балансирани киселини и комплексни ароми на цреши и грејпфрут, со нежни ноти на портокал.

ТЕМПЕРАТУРА НА СЛУЖЕЊЕ: 10°C 12°C
КОМБИНАЦИЈА СО ХРАНА: Медитерански салати, Риба на скара, Рижото со морски плодови

ВИ ПРЕПОРАЧУВАМЕ…
Печен крап
Потребни состојки:

1 крап
1 кромид
1 корен од целер
1 домат
4 моркови
1/2 китка магдонос
200мл бело вино
200мл вода
маслиново масло
Начин на приготвување:

Кромидот ситно исечкајте го и пропржете го на маслиново масло.
Додајте ги морковите и коренот од целер, претходно исечкани на мали кругови. Откако ќе омекнат, додајте го ситно исечканиот домат.
Зачинете со сол, бибер и додајте други зачини по вкус.
Со оваа смеса наполнете ја внатрешноста на крапот и затворете ја со магдоносот.
Прелијте го крапот со вино, вода и маслиново масло. Се пече на висока температура.

Нутритивни вредности

Не се доставни нутритивни вредности за овој продукт.

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Тиквеш Александрија Куве Розе вино 750мл”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *