Виталиа Ленено семе 100гр

100 g
19,00 ден

Vitalia Ленено семе (Flax seed) во пакување од 100 грама.

Нема на залиха

Опис

Лененото семе е еден од најбогатите извори на масни киселини кои ја разредуваат крвта и го намалуваат ризикот од формирање на тромбови.

Во народната медицина се користи како лек против воспаление на слузокожата на устата, желудникот и цревата. За проблеми со варењето треба да земата по две лажици дневно.

Употреба: Лененото семе треба да го употребувате сомелено бидејќи на тој начин можете да ги искористите неговите лековити својства. Можете да го додадете во салати, житни снегулки, мусли, колачи, леб или пецива.

ЛЕН

По својата содржина на слуз, ленот се приближува до шумскиот слез. Тој е вистинска ризница на добро здравје бидејќи содржи големи количини на витамин Ф. Маслото од лен дава одлични резултати во лечењето на сува кожа (го намалува нејзиното прерано стареење), одлично средство против опстипацијата и ги намалува воспаленијата на органите за дишење, варење и органите за мокрење.

Лененото семе е добар лаксатив, се користи како додаток во разни пецива, житарици, салати, житни снегулки, како и за подготвување на чај.

ЛЕНОТ ВО НАУЧНАТА И НАРОДНАТА МЕДИЦИНА

ЧАЈ ОД ЛЕНЕНО СЕМЕ

За подготвување на овој чај потребни Ви се 2 супени лажици малку издробено ленено семе и една шолја вода. Заедно се вари околу 10 минути. Вака подготвениот чај се пие непроцеден.

Овој чај помага при астма, кашлање, артритис, реума, крварење на матката или претерано менструално крварење, запек (опстипација). Дејствува релаксирачки кај родилките со што го олеснува породувањето.

Халал сертифициран производ
Нутритивни вредности 100 g/г
Енергетска вредност 2071kj
493.3kcal
Масти 39.9g
од кои заситени 3.7g
Мононезаситени 7.5g
Полинезаситени 28.7g
Јаглехидрати 1.6g
од кои шеќери 1.5g
Влакна 27.3g
Протеини 18.3g
Сол 0.075g
Калциум 255mg(31%)
Магнезиум 392mg(104%)
Фосфор 642mg(90%)
Железо 5.7mg(40%)
Витамин Б6 4.3mg(43%)
Цинк 1mg(71%)

Дополнителни информации

Тежина 100 g
Suppliers za lot expiry

Нутритивни вредности

Не се доставни нутритивни вредности за овој продукт.

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Виталиа Ленено семе 100гр”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *