Салата со морков, ананас и кикирики

25 мин. | 60 ден. | 4 лица Лесен рецепт за нестандардна салата кога сакаш да ја смениш дневната рутина. Ќе те изненади со свежината, а најдобро е да ја подготвиш за дома или за на работа за следниот ден. [row style=”divided”] [col span=”1/3″ ] Состојки ½ kg рендан морков 1 шоља коцки сечкан ананас […]

25 мин. | 60 ден. | 4 лица

Лесен рецепт за нестандардна салата кога сакаш да ја смениш дневната рутина. Ќе те изненади со свежината, а најдобро е да ја подготвиш за дома или за на работа за следниот ден.

[row style=”divided”]

[col span=”1/3″ ]

Состојки

½ kg рендан морков
1 шоља коцки сечкан ананас
¼ шоља печени солени кикирики, сечкани
2 лажици цеден сок од лимета
1 лажица сончогледово масло
1 шоља сечкан магдонос
Сол и бибер

[/col]
[col span=”2/3″ ]

Подготовка

  1. Измешај ги морковите, ананасот, кикириките, сокот од лимета, маслото, солта и биберот.
  2. Остави во фрижидер да се лади 8 часа.
  3. Пред послужување, додај го магдоносот.
  4. Добар апетит!

[/col][/row]

Намирниците потребни за овој рецепт може да ги набавите од Paket.mk

Продолжи на Paket.mk

Вашата кошничка е празна.