Смути со манго и ананас

10 мин. | 90 ден. | 2 лица Едноставен рецепт за тропско смути што ќе те освежи и ќе ти даде енергија за остатокот од денот. Сѐ што ти треба е блендер и состојките подолу. Измиксај сѐ заедно околу 30 секунди и уживај! [row style=”divided”] [col span=”1/3″ ] Состојки 1 шоља (160гр)  сечкан свеж ананас […]

10 мин. | 90 ден. | 2 лица

Едноставен рецепт за тропско смути што ќе те освежи и ќе ти даде енергија за остатокот од денот. Сѐ што ти треба е блендер и состојките подолу. Измиксај сѐ заедно околу 30 секунди и уживај!

[row style=”divided”]

[col span=”1/3″ ]

Состојки

1 шоља (160гр)  сечкан свеж ананас
1 ½ шоља (230гр) свежо манго
½ шоља (125 мл) јогурт
½ шоља (125 мл) сок од црна рибизла и калинка

[/col]
[col span=”2/3″ ]

Подготовка

  1. Излупи го и исечкај го мангото на коцки.
  2. Излупи го и исечкај го ананасот на коцки.
  3. Стави ги сите состојки во блендер. По желба, додај лед за поладно смути.
  4. Миксај ги состојките околу 30 секунди.
  5. На здравје!

Совет: Остатокот од овошјето замрзни го на исечкани коцки и направи “лед” од манго и ананас. Ќе биде превкусно и следниот пат.[/col][/row]

Намирниците потребни за овој рецепт може да ги набавите од Paket.mk

Продолжи на Paket.mk

Вашата кошничка е празна.