Што пиеш ова лето?

Летото ни носи топли и сончеви денови кои се идеални за ладни и освежителни коктели кои се лесни за подготовка. Нашиот предлог за ова лето е незаменливата комбинација на gin & tonic. Замислете топла, летна вечер со вашите најблиски пријатели, добра храна и чаша одлично подготвен џин-тоник. Во продолжение издвојуваме 3 рецепти за совршен џин-тоник […]

Летото ни носи топли и сончеви денови кои се идеални за ладни и освежителни коктели кои се лесни за подготовка. Нашиот предлог за ова лето е незаменливата комбинација на gin & tonic.

Замислете топла, летна вечер со вашите најблиски пријатели, добра храна и чаша одлично подготвен џин-тоник.

Во продолжение издвојуваме 3 рецепти за совршен џин-тоник со различни вкусни ноти.

Gordon’s & Dry Bitter Tonic

Класичен џин-тоник, подготвен по оригинален рецепт.

Сѐ што ви треба е висока или копа чаша наполнета со мраз. Додадете 50мл Gordon’s Gin и дополнете со 125мл Dry Bitter Tonic. За декорација користете парчиња лимон кој ќе ја го направи вкусот уште поосвежителен.

Погледнете го видеото и научете уште неколку лесни коктели со Gordon’s Gin.

Gordon’s Pink Gin & Dry Bitter Tonic

Розов џин со вкус на црвени овошја за љубителите на благи и овошни вкусови на коктели.

Наполенете висока или копа чаша со мраз. Додадете 50мл Gordon’s Pink Gin и дополнете со 125мл Dry Bitter Tonic. За поуникатно искуство во чашата додадете и свежи црвени овошја како јагоди, малини или капини. Вашиот Pink Gin & Tonic е подготвен!

Tanqueray & Superior Italian Tonic

Tanqueray џинот e перфектно балансиран џин кој е класична основа за секој џин.

За совршен gin & tonic коктел, потребна ви е висока или копа чаша наполнета со мраз. Додадете 50мл Tanqueray Gin и дополнете со 125мл Superior Italian Tonic. За декорација ставете парче свежа лимета.

Научете како да направите уште некој лесен и брз коктел со Tanqueray на видеото.

Доколку ви треба идеја со што да го послужите, наш предлог е да одберете некое сирење со поинтензивен вкус, крекери, fish and chips или пак доколку сте љубители на благото, предлагаме свежо сезонско овошје со чоколаден сос од страна.

Не пропуштај

Овој месец на Paket.mk, со секој купен Gordon’s 1л, Gordon’s Pink 1л добивате 4 премиум Dry Bitter тоници, а за купен Tanqueray Gin добивате 4 премиум Super Italian. Понудата трае до трошење на количините на залиха.

На здравје, за долго, топло лето поминато во добро друштво и совршен gin & tonic!

Вашата кошничка е празна.