Тавче гравче со колбаси

Гравот отсекогаш бил, и ќе биде значаен и неизоставен дел од македонската традиционална трпеза. Некои го подготвуваат како чорба, но многумина обожаваат токму тавче гравче, кое во комбинација со колбаси, е прсти да излижеш. Рецептот е едноставен, но многу вкусен. Потребни состојки: 300гр бел грав 400гр колбас 1 главица кромид 1 морков 2 чешниња лук […]

Гравот отсекогаш бил, и ќе биде значаен и неизоставен дел од македонската традиционална трпеза. Некои го подготвуваат како чорба, но многумина обожаваат токму тавче гравче, кое во комбинација со колбаси, е прсти да излижеш.

Рецептот е едноставен, но многу вкусен.

Потребни состојки:

 • 300гр бел грав
 • 400гр колбас
 • 1 главица кромид
 • 1 морков
 • 2 чешниња лук
 • 1 свежа везена пиперка
 • 1 лажичка мешан зачин (бибер, оригано и свеж магдонос)
 • 1 лажичка буковец
 • 1 лажичка црвен пипер
 • 2-3 лажици зејтин

Начин на подготовка:

 1. Покиснете го гравчето во мала количина вода и така нека стои цела ноќ за наредниот ден да биде спремно за подготовка.
 2. Варете го гравчето заедно со кромидот, морковот и везената пиперка, на тивок оган се додека не омекнат зрната.
 3. Откако ќе се свари, претурете го гравот во земјен сад.
 4. Испасирајте ги кромидот и морковот, и додадете ситно исецкан лук, мешан зачин, оригано, бибер и буковец.
 5. Во тавче пропржете го брашното, додате зејтин и црвен пипер и мешајте. Доколку не сакате да го запржувате гравчето, тогаш доволно е испасираните намирници, заедно со зачините да ги додадете во гравот.
 6. Додадете вода во гравчето доколку има потреба.
 7. Ставете ги колбасите врз гравот.
 8. Печете на 200⁰C околу 30тина минути, или додека не изврие дел од водата.
 9. Послужете и уживајте! На здравје!   

Намирниците потребни за овој рецепт може да ги набавиш од Paket.mk

Вашата кошничка е празна.