Топло чоколадо со нутела

10 мин. | околу 160 ден. | за 4 лица Стоплете се и разгалете се со нашето топло чоколадо со нутела. Идеално за зимските студени денови. Сите производи се достапни за 2 часовна достава. [row style=”divided”] [col span=”1/3″ ] Состојки 1л млеко со ниска масленост 2 супени лажици нутела, или чоко-лешник крем по ваш избор […]

10 мин. | околу 160 ден. | за 4 лица

Стоплете се и разгалете се со нашето топло чоколадо со нутела. Идеално за зимските студени денови. Сите производи се достапни за 2 часовна достава.

[row style=”divided”]

[col span=”1/3″ ]

Состојки

1л млеко со ниска масленост
2 супени лажици нутела, или чоко-лешник крем по ваш избор
2 супени лажици какао во прав
1 супена лажица шеќер
Шлаг пена по вкус
20г иситнети лешници
Кафена лажичка нутела за прелив
[/col]
[col span=”2/3″ ]

Подготовка

  1. Загрејте го млекото во средно тенџере на среден оган и мешајте повремено – додека не почне да испарува. Додадете го какаото, чоколадниот крем и шеќерот, и мешајте додека не е убаво соединето. Донесете до слабо вриење додека мешате, и тргнете го пијалокот од оган.
  2. Послужете со додатоци по избор – наша препорака шлаг пена, печени иситнети лешници и прелив од нутела.
  3. Уживајте!
    [/col][/row]

 

Намирниците потребни за овој рецепт може да ги набавите на Paket.mk

Продолжи на Paket.mk

Вашата кошничка е празна.